Strona Główna-Wiadomości

Skansen Rzeki Pilicy - inscenizacja bitwy pod Studziankami z II wojny światowej

Komentarze 0

     Dnia 11.08.2012 w Skansenie Rzeki Pilicy oprócz standardowych wystaw odbyła się inscenizacja bitwy pod Studziankami. Aby wystawa była jeszcze ciekawsza członkowie klubu SP7PTM zaprezentowali możliwości krótkofalarstwa zwiedzającym poprzez nadawanie ze stacji terenowej. Oprócz tego, podczas bitwy stacja łączyła się z jednostką w okopie oraz załogą czołgu T-34.

 

      Tradycyjnie już zbierała fale radiowe i promieniowała antena FD4 rozwieszona kilka metrów nad ziemią. Trasceiver ICOM z automatyczną skrzynką MFJ używany był głównie na paśmie 40 metrow, ale także na wyższych częstotliwościach. Warunki były dobre i przeprowadzono wiele łączności krajowych i zagranicznych. Jako, że stacja  znajdowała się na terenie Skansenu Rzeki Pilicy oraz Rezerwatu Niebieskie Źródła (park SPFF 225) udzielano wszelkich informacji zainteresowanym rozmówcom.

     Naszą stacją terenową zainteresowała się przedstawicielka Radia Piotrków z którą rozmawiał Kazik SQ7BTY. Podczas wywiadu rozmawiano oczywiście o krótkofalarstwie. Poruszano głównie podstawowe tematy - czym jest krótkofalarstwo, jak zacząć, co jest potrzebne, aby korzystać z tego hobby itp.

     Po godzinie 15, dyrektor skansenu oraz goście specjalni przybliżyli wydarzenia z 1944 roku, które grupy rekonstrukcyjne miały odgrywać. Co ciekawe, epizod ten można również zobaczyć w serialu "Czterej pancerni i pies". Wiele scen tego serialu było kręconych w okolicy Tomaszowa Mazowieckiego.

Po krótce przebieg walki można opisać w następujący sposób. Wojska sprzymierzone (w okopie) zostały odcięte, a niemieccy agresorzy wywierali skuteczny nacisk. Po rozpoznaniu pozycji odciętej jednostki przez wsparcie zmechanizowane nastąpił atak i skuteczne pokonanie wroga. W trakcie walki, ze stacji klubowej radziecki żołnierz łączył się z radiooperatorem w okopie celem uruchomienia wsparcia altyleryjskiego. Rosyjskojęzyczna łączność była słyszana na bieżąco poprzez nagłośnienie skansenu.

Więcej informacji o imprezie "Studzianki 1944" na stronie skansenu.

 

 

     Wydarzenia tego typu są organizowane  od czasu do czasu i z pewnością klub SP7PTM będzie brał w nich udział w przyszłości. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wspólnej zabawy.

Więcej zdjęć do obejrzenia tutaj

 

 

 

Rafał SQ7OTANie ma jeszcze komentarzy dla "Skansen Rzeki Pilicy - inscenizacja bitwy pod Studziankami z II wojny światowej"Proszę zaloguj się aby móc zostawić komentarz