Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Declaration of KCommandChain::enqueue() should be compatible with KObjectQueue::enqueue(KObjectHandlable $object, $priority) in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/koowa/command/chain.php on line 23

Strict Standards: Declaration of KCommandChain::setPriority() should be compatible with KObjectQueue::setPriority(KObjectHandlable $object, $priority) in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/koowa/command/chain.php on line 23

Strict Standards: Declaration of KCommandChain::getPriority() should be compatible with KObjectQueue::getPriority(KObjectHandlable $object) in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/koowa/command/chain.php on line 23

Strict Standards: Declaration of KHttpUri::set() should be compatible with KObject::set($property, $value = NULL) in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/koowa/http/uri.php on line 454

Strict Standards: Declaration of KHttpUri::get() should be compatible with KObject::get($property = NULL, $default = NULL) in /virtual/s/p/sp7ptm.ugu.pl/libraries/koowa/http/uri.php on line 454
O JT65 kilka słów - Pytania, problemy i ich rozwiązania

Pytania, problemy i ich rozwiązania

Tematy techniczne, operatorskie, prawne - w skrócie: jak TO zrobić, również dla początkujących!
Publiczna możliwość zapisu jest wyłączona. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się
Ostatni wpis
SQ7RJH

SQ7RJH
6 wpisy
---
Skąd:
Opoczno
Poland
25.05.2013 00:30

O JT65 kilka słów

Cześć.

Jakieś dwa tygodnie temu zainteresowałem się emisją JT65. Powoli dążę do tego, by pracować w eterze z JT. Dziś przyszedł mi przewód który dostosował mi RS232 do standardu USB 1.1 . Mówiąc krótko mam już sterowanie CAT po przez HRD v.5.
Do samej JT65 wynalazłem program o nazwię "JT65-HF". Ma on ponoć być połączony z HRD tzn., HRD ma poprzez niego sterować PTT. Nie steruje.
I to jest jeden problem (pozostałe funkcję z HRD działają bez problemu).
Może ktoś zna inny lepszy program do tej emisji...
Pozostaje jeszcze kwestia, innych potrzebnych części, przewodów itd. Podejrzewam że sam CAT nie wystarczy.

Jak by ktoś pytał to mam Yaesu FT-840 de fakto w HRD mam zaznaczone FT-900 bo na 840 mi się z radiem komp nie łączy.



sq7rjh.cba.pl/news.php

 
SP7OGP

SP7OGP
20 wpisy
---
Skąd:
b/d
25.05.2013 12:12

Re: O JT65 kilka słów

Witam
Szkoda że będąc w klubie nie poruszyłeś tematu. Zainwestowałeś w kabel (który nie ma na pewno izolacji galwanicznej między komputerem a radiem, czym to skutkuje to mogą Ci powiedzieć koledzy z klubu) a i tak brakuje Ci jeszcze modemu audio. Kupując gotowy interfejs do FT840 miałbyś wszystko w jednym pudełku razem z izolacją we-wy. HRD do obsługi CAT i PTT potrzebuje dwóch wirtualnych portów RS232 albo jeśli twój komputer ma przynajmniej jednego coma RS232 to do drugiego wykorzystasz przejściówkę którą kupiłeś. Pozostaje jeszcze dorobienie połączenia karty dźwiękowej komputera z radiem.

Piotr SP7OGP




 
SQ7RJH

SQ7RJH
6 wpisy
---
Skąd:
Opoczno
Poland
25.05.2013 12:41

Re: O JT65 kilka słów

Piotr SP7OGP napisał:

Kupując gotowy interfejs do FT840 miałbyś wszystko w jednym pudełku razem z izolacją we-wy.


Interfejs mam kupiony. Nie jest on oryginalny, ale jako współczesna doróbka spełnia takie samo zadanie jak interfejs fabryczny ( nie do kupienia - jak wiele innych akcesoriów do tego modelu - a próbowałem kilka miesięcy go zdobyć). W oryginale jak i tu jest RS232. Sam kabelek kupiłem parę lat temu jak miałem komputer z RS-em. Teraz już nie mam stąd ta przejściówka z resztą wykonana na jakimś amerykańskim chipsecie. Więc śmiem twierdzić że izolacja jest, a przynajmniej tak mi się wydaje sądząc po tym co ten CAT ma w środku.

Piotr SP7OGP napisał:
HRD do obsługi CAT i PTT potrzebuje dwóch wirtualnych portów RS232 albo jeśli twój komputer ma przynajmniej jednego coma RS232 to do drugiego wykorzystasz przejściówkę którą kupiłeś.


To ewidentnie nie wiem jak zrobić...

Piotr SP7OGP napisał:

Pozostaje jeszcze dorobienie połączenia karty dźwiękowej komputera z radiem.


Rozumiem, że chodzi o to by wyjście na dodatkowy głośnik dopiąć do wejścia mikrofony w komputerze?

Piotr SP7OGP napisał:
... brakuje Ci jeszcze modemu audio.


Co to jest? Gdzie to zdobyć, ewentualnie skąd wziąć schemat to sam sobie zrobie?



sq7rjh.cba.pl/news.php

 
SQ7ACP

SQ7ACP
28 wpisy
---
Skąd:
b/d
25.05.2013 20:33

Re: O JT65 kilka słów

Cześć Michale :)

Na wstępie mojego postu radze posłuchać Piotra i od razu odrzucić opcję zabawy z tym kablem - nie warto !

Polecam zainwestować 320zł u Rysia Kaczmarka SP3CHT w interfejs do DiGi
http://www.kaczmarek.poznan.pl/strona95fka.html ( plusem tego interfejsu jest możliwość regulacji i adaptacja do innego transcivera w razie potrzeby)

lub

od Grzesia SP8NHT http://www.sp8nth.ampr.org/articles.php?article_id=17

Tak się kończą zabawy z kablami z allegro http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3536&temat=105820 wiem to z autopsji.

Wracając teraz do tematu Ham Radio Deluxe sam program potrzebuje minimum 1 portu dla CAT by sterować transciverem, ale żeby w pełni wykorzystać jego możliwości i np. pracować emisjami cyfrowymi w DM780 potrzebujemy jeszcze karty muzycznej wbudowanej najlepiej w interfejs ( takową posiada interfejs do SP3CHT).
Opisze Ci tutaj króciutko jak działa ten interfejs.
Jak się go podepnie pod WINDOWSa sam automatycznie zainstaluje dwa porty wirtualne np: COM3 i COM4. Niższy port dla CAT, wyższy dla PTT. Dodatkowo otrzymujemy w systemie wirtualną kartę muzyczną którą wykorzystujemy później do dekodowania sygnałów w DIGI.

Co do samego JT65 - na początek żeby go używać potrzebny jest program
Dimension 4 do pobrania http://www.thinkman.com/dimension4/download.htm]Tutaj
Co do sterowania z HRD nie da się tego zrobić bez portu PTT bo w tej chwili masz tylko port dla CATa.
Jeśli nie wiem jak załączyć PTT z HRD w JT65 to wejdź w zakładkę SETUP, następnie w RigControl i tam w okienku ustawia się port PTT dla interfejsu.
Dla HRD musisz "zahaczyć" ENEBLE w tabelce HRD a następnie poustwaiać resztę wedle ustawień w HRD.

Także posiadając taki interfejs o jakim piszę załatwiasz kilka problemów na raz. Później w każdym jednym programie dla krótkofalowców masz z górki bo ustawiasz go tak samo wszędzie (chodzi o porty i kartę muzyczną).
Oczywiście można się pokusić o zewnętrzną kartę muzyczną typu USB w Twoim przypadku zawsze możesz się pobawić.

Jak masz pytanie o JT65 to chętnie pomogę :) Emisja jest na prawdę skuteczna pracując z minimalna mocą.
Najlepiej jak pogadamy o tym w klubie na wideo :)
Pozdrawiam

O JT65 polecam sobie poczytać => https://sites.google.com/site/sp1pnw/jak-zostac-krotkofalowcem/lacznosc-jt65

Edytowany przez SQ7ACP - 25.05.2013 20:37




 
SQ7RJH

SQ7RJH
6 wpisy
---
Skąd:
Opoczno
Poland
25.05.2013 22:02

Re: O JT65 kilka słów

Troszeczkę mnie zmartwiłeś kosztem tego cacuszka... ostatnio mi się nie przelewa, ale jak to mówią nic straconego, może uda się odłożyć jakiś grosik na ten cel...
Dzięki za wyjaśnienie paru kwestii.



sq7rjh.cba.pl/news.php

 
SQ7OTA

SQ7OTA
69 wpisy
---
Skąd:
Tomaszów Mazowiecki
Poland
28.05.2013 14:10

Re: O JT65 kilka słów

Używałem do JT65 oprogramowania WSJT, które jest pod Linux i Windows. Nie wiem czy jest najlepsze, ale działa.
http://physics.princeton.edu/pulsar/K1JT/wsjt.html

Co do modemu/interfejsu to będę sprzedawał mój modem produkcji Ryszarda SP3CHT z okablowaniem do FT-897D i FT-950 i z wbudowaną kartą dźwiękową. Pewnie wystarczy przewody odpowiednie zrobić i będzie działało. Jak jesteś zainsteresowany Michale to mogę Ci pożyczyć żebyś sobie wszystko sprawdził. Jak to się mówi: "dogadamy się".




 
SQ7ACP

SQ7ACP
28 wpisy
---
Skąd:
b/d
03.06.2013 17:59

Re: O JT65 kilka słów

Rafał ile Cie kable kosztowały u Ryśka do FT 950 ?



 
SQ7OTA

SQ7OTA
69 wpisy
---
Skąd:
Tomaszów Mazowiecki
Poland
04.06.2013 09:42

Re: O JT65 kilka słów

Z przesyłką chyba 50 (i z przetwornicą).